Školní jídelna / Jídelní blog

30.10. 2019 | Autor: kuchyň MŠ

24.10. 2019 | Autor: kuchyň MŠ

18.10. 2019 | Autor: kuchyň MŠ

Na fotkách jsou pomazánky- vajíčková, cizrnová, z patifu-sojová,

rybí, pažitková, sýrová, špenátová, dýně hokaido, z červené řepy

24.9. 2018 | Autor: kolektiv naší kuchyně

Každý den jsou dětem s láskou servírované pestré sýrové, zeleninové a ovocné talířky ke každému stolečku, děti se vzájemně pobízejí a společně ochutnávají.

20.2. 2018 | Autor: Monika Moorová

Existuje množství způsobů, jak zjistit kvalitu potravin, které nakupujeme. A nemusíte být žádní odborníci.

Pouhým pohledem zjistíte, které potraviny jsou kvalitní a které byste už raději neměli kupovat a měli byste se jim zdaleka vyhýbat. My vám ukážeme rychlý test kvality potravin, který si můžete udělát sami doma nebo už rovnou v supermarketu.

Bylinky a naťová zelenina

Vezmete si do ruky byliny, nať ze zeleniny nebo třeba kopr a pokud vám listy přilehnou k ruce je zboží už hodně povadlé. Pokud jsou lístky příliš tmavé a stonky dlouhé, obsahují s velkou pravděpodobností příliš dusičnanů. Čerstvé byliny jsou pěkně vzpřímené a nať u zeleniny je vždy krásně přírodně zelená.

Sýr

Snadno rozeznáte sýr, který je nekvalitní a obsahuje rostlinné tuky. Pokud takový sýr necháte na vzduchu rozkrojený a bez obalu, popraská vám. Pokud necháte venku při pokojové teplotě kvalitní sýr, bude pouze měkčí. Pokud vám sýr vyschne nebo se na něm objeví vlhkost, raději ho vyhoďte a kupte nějaký kvalitní.

Zmrzlina

Nechte vaši oblíbenou zmrzlinu roztát při pokojové teplotě a sledujte, co se s ní stane. Pokud obsahuje rostlinné tuky, zůstane zmrazená delší dobu a nakonec roztaje na kapalinu. Kvalitní zmrzlina roztaje do husté krémové hmoty.

Kuřecí maso

Všimněte si bílých pruhů na kuřecích prsou. Pokud jsou příliš hrubé a znatelné, bylo kuře "vyhnané" růstovými hormony. Barva kuřecích prsou je také důležitá. Pokud je nažloutlá, maso není čerstvé. Syrová kuřecí prsa by měla být pěkně růžová a neměla by být příliš měkká.

Mražená zelenina

Sama o sobě není mražená zelenina zdravá a čerstvá už vůbec ne. Pokud však už po ní sáhnete, zkontrolujte, zda balíček není plný sněhu a ledu. Je to dost komplikované, jelikož výrobci dělají neprůhledné obaly, ale zkuste to hmatem. Pokud je plná sněhu a ledu, zelenina nebyla dobře skladována a už není zrovna nejkvalitnější.

Med

Nekvalitní med doslova kape, naopak ten kvalitní stéká hrubým a poměrně dost hustým proudem. Chuť je rovněž jiná. Pokud ochutnáte med a má výrazně až štiplavě sladkou chuť, znamená to, že je "nastaven" pořádnou dávkou bílého cukru.

Ryby

Najít čerstvé ryby v supermarketu je docela komplikované, ale víme, jak si vybrat dobrou, respektive čerstvou, rybu. Čerstvá ryba by neměla mít zakalené oči. Žábry krásné jasné červené barvy mluví o kvalitě a zdraví vybrané ryby. Povrch ryby by měl být kovově lesklý a kostra pevně připevněna k tělu.

18.1. 2018 | Autor: Kolektiv MŠ

Složení přírodního kváskového chleba:

přírodní kvásek, celozrnná žitná mouka, sůl, lněné semínko, kmín, voda.

Jedná se o přírodní proces 3 stupňového kvašení.

Žito je velmi prospěšné pro lidský organismus. Obsahuje bílkoviny, uhlovodany, tělu prospěšný tuk a mimo jiné i draslík, který je důležitým prvkem pro výživu slinivky břišní. Proto je tento chléb velmi vhodný u onemocnění diabetes mellitus /cukrovky/ - nezatěžuje trávicí orgány. Vůbec nejdůležitějším prvkem, který obsahuje žitný chléb je fluorid vápenatý. Tento prvek je hlavní stavební složkou zubů a kostí ....

Další přednosti celožitného kváskového chleba :

• čistí krev
  • vyživuje nervový systém
  • posiluje svalový systém
  • upravuje trávení

Dlouho jsme hledali dodavatele tohoto druhu pečiva. A teď Vás informujeme o tom co Vašim dětem podáváme.

18.1. 2018 | Autor: Kolektiv MŠ

Houba, jež žije na stromech, z nich čerpá sílu.

Možná i proto má hlíva téměř zázračné vlastnosti. Její schopnost výrazně posilovat imunitu dokládá řada studií, přitom se jedná o přírodní prostředek bez negativních účinků, který má i řadu dalších příznivých vlastností. A také skvěle chutná!

Obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a stopových prvků, nejcennější jsou však látky zvané glukany. Mají na lidské zdraví více než příznivé účinky. Podporují imunitní systém, přímo zv yšují tvorbu protilátek proti patogenním bakteriím virům i plísním . Vedle třapatky nachové, echinacey, jde opravdu o nejvý znamnější imunostimulátor, který lze navíc užívat bez obav dlouhodoběji.

• Zvyšují tvorbu červených krvinek, čímž posilují výkonnost a v italitu.
  • Likvidují nebezpečné volné radikály, jež ohrožují naše zdraví.
  • Osvědčily se rovněž při ozařování, kdy mírní negativní účinky, a mají navíc i preventivní účinky proti zhoubnému bujení.
  • Pomáhají také snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
  • Jsou velmi prospěšné při alergiích všeho druhu.
  • Použití v naši kuchyni : do polévek a při přípravě masa.