Kontaktujte nás na telefonech 596 621 005, 602 412 569
E-mail / Kontaktní formulář info.mshornicka@seznam.cz
Čerstvá vajíčka od slepic krmených vybraným krmivem z vlastních zdrojů, které se skládá z pšenice, ječmene kukuřice, potravinářského oleje a minerálního doplňku bez podávání léčiv, hormonů, anabolik a jiných umělých látek. Pasou se ve výběhu na trávě.
Posuďte sami, zda vejce z chovu v klecích jsou tím, co ze zdravotního i etického hlediska patří na náš stůl.
"Kazíme si život tím, že přijímáme všechno, místo abychom si vybírali pouze to nejlepší." Jacques Chardonne
Všichni se podílíme na způsobu chovu hospodářských zvířat – v tomto případě slepic. Bohužel 97 % vajec prodávaných v České republice pochází od slepic, které svůj život tráví v drátěných klecích. Na jednu slepici připadá plocha o něco menší než list papíru A4. Rozpětí jejích křídel přitom činí téměř jeden metr. Nízká výška klece jim brání v přirozeném pohybu hlavy. Slepice však netrpí jen nedostatkem pohybu – prostředí holé klece jim neumožňuje naplnit přirozené potřeby, jako je hrabání, popelení, hřadování a stavba hnízda. Slepice v tomto prostředí nemohou navaz ovat normální společenské vztahy a následkem je chronický stres. Drátěná podlaha navíc vážně poškozuje jejich končetiny.
Tyto faktory vedou k vážným poruchám chování. Slepice mají například přirozenou potřebu se pravidelně popelit v půdě (zbavují se tím n adbytečného tuku a parazitů). Potřeba této aktivity je natolik silná, že se slepice začne „válet“ v drátěné kleci. To ji však nemůže uspokojit, pohyb proto stereotypně opakuje znovu a znovu. Ve stejném okamžiku na ni může sousední slepice stoupnout a způso bit jí zranění, především dlouhými drápy. Další poruchou chování je vzájemný kanibalismus. Slepicím se někdy preventivně odřezává kus zobáku .
V drasticky přeplněných klecích si slepice navzájem způsobují zranění.
Nosné slepice jsou menšího vzrůstu než brojleři, a jsou tedy ušetřeny zhoubných následků nadměrného množství svaloviny. Genetické manipulace se však místo toho soustředí na zvýšení produkce vajec – zatímco dříve slepice snášely ročně jen několik vajec, dnes jich produkují stovky. Nosnice navíc žijí ve špinavém a velmi zapáchajícím prostředí. Není divu, že také trpí širokou škálou nemocí.
Mnoho slepic onemocní osteoporózou. Příčinou je především omezený pohyb a nedostatek vápníku v důsledku nadměrného množství produkovaných vajec. Křehké kosti s tojí až za 35% úmrtími a taková smrt bývá zdlouhavá a bolestivá. Dalším problémem jsou zraněné, deformované končetiny způsobené nepřirozenou drátěnou podlahou. Poraněné drápy podněcují kanibalismus, zraněná slepice nemá kam utéci. Vyklované rány dále přita hují infekce. Mnoho slepic zemře a živí ptáci jsou často nuceni žít vedle mrtvých či umírajících. Ve snaze zvýšit produkci vajec je ptákům manipulováno se světlem – vytváří se „umělý den“.
Jelikož kohoutci nemohou snášet vajíčka a nosná plemena mají příli š málo masa, jsou pro majitele farmy bezvýznamní. Jsou proto hned po narození hromadně vybíjeni – nejčastěji v plynové komoře či rozemletím zaživa.