O školní jídelně
Školní jídelna mateřské školy zajišťuje výrobu a výdej stravy pro děti a zaměstnance Mateřské školy Ostrava, Hornická 43A, příspěvková organizace ve formě přesnídávek, obědů a svačin.

Školní jídelna mateřské školy zajišťuje výrobu a výdej stravy pro děti a zaměstnance Mateřské školy Ostrava, Hornická 43A, příspěvková organizace ve formě přesnídávek, obědů a svačin.

V naší školní jídelně připravují paní kuchařky 114 svačin a obědů pro děti. Tato mateřská školka je zaměřená na zdravou stravu. Snažíme se, aby potraviny a z nich připravované pokrmy byly z co nejzdravějších a nejkvalitnějších surovin /viz. Zdravé potraviny z kterých vaří naše paní kuchařky/. Tyto suroviny pochází převážně od regionálních a soukromých dodavatelů – farem / vajíčka, brambory, tvaroh, máslo, pečivo, ovoce, zelenina/. Kromě toho zařazujeme do jídelníčku celou škálu méně využívaných surovin vycházejících ze zásad zdravé výživy např. tofu, aronie, hlíva ústřičná, bulgur, kuskus, jáhly, kroupy, přírodní kváskový celožitný chléb, mouka jáhlová, rýžová, špaldová, cizrnová a různé druhy kaší/ jáhlová, rýžová, kukuřičná/. Díky této pestré nabídce nemáme problém s dodržováním spotřebního koše / legislativou stanovené a kontrolované plnění pestrostí výživových hodnot – masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, luštěnin, ovoce, zeleniny, brambory, cukry, tuky/. Jelikož tyto zásady plníme na 100%, snažíme se získat certifikát ,,Zdravá školní jídelna“ a ,,Skutečně zdravá školka“. Podmínkou je plnění několika kritérii těchto projektů a pravidelné kontroly ze strany státních institucí – hygienické služby a zřizovatelem projektů. Jedna z podmínek je vlastní domácí výroba a příprava pokrmů / viz. Pokrmy domácí výroby/. Díky naším šikovným a vynalézavým paním kuchařkám, kterých si nesmírně vážíme, ani tato podmínka není pro ně problémem. Vyrábějí např. na svačinky arašídové máslo, pečou mramorový srnčí hřbet, perník, závin, muffinky z jablečné mouky /vlastní výroba/, ovocný koláč, sýrový koláč. Vymýšlejí různé zdravé pomazánky /pom. z ryb v oleji s kuskusem, pom. z dýně hokaido, s čočkou apod. Připravují dětem také ovocné šťávy z čerstvého ovoce /viz. Pomocníci v naší kuchyni/. Saláty zeleninové a ovocné jsou připravovány pouze z čerstvé zeleniny a ovoce. Vyzkoušely si i výrobu mandlového a makového mléka. To je jen výčet zdravých jídel, které naše paní kuchařky Jituška a Liduška připravují s láskou a věřte mi, že děti také k těmto pokrmům s láskou přistupují. Nemilují jen naše jídla, ale i paní kuchařky, které jsou s dětmi v kontaktu každý den při výdeji. Toto vše by nebylo možné plnit, kdyby paní kuchařky neměly základ v odpovídající perfektně vybavené kuchyni. Za toto můžeme poděkovat paní ředitelce, která vybavila kuchyni moderními spotřebiči a po letošní kompletní rekonstrukci i úplně nerez zařízením /viz. Naše kuchyň/.